Narodna galerija je osrednja nacionalna ustanova za starejšo umetnost v Sloveniji
Naša Slovenija ima kar precej lepot, ampak lepote niso samo hribi, gore, slapovi, soteske, reke in še bi lahko naštevala. K lepotam Slovenija spadajo tudi cerkve, gradovi, mostovi, predori, gledališča, galerije. Ampak vse to premalokrat omenjamo in obiščemo, da bi videli take lepote v naši prelepi Sloveniji. Zato danes ne bomo govorili o sproščanju v naravi, danes se bomo podali drugam. Podali se bomo v našo prelepo prestolnico, v prekrasno Ljubljano. Marsikdo si sedaj reče, kaj pa je tam tako zanimivo? Mogoče Ljubljanski grad in Tromostovje. Ne, Ljubljana vam lahko marsikaj lepega ponudi, samo obiskati jo morate. Ampak danes se bomo podali v Narodno galerijo Slovenije. Vsi ljubitelji, slikarstva, kiparstva in fotografiranja sigurno že poznajo Narodno galerijo v Ljubljani in so bili navdušeni nad njenim obiskom.
In za vse tiste, ki še niste bili nikoli v Narodni galeriji, se sigurno sprašujete, kaj je to za eno znamenitost v Ljubljani. Narodna galerija je ustanova oziroma zgradba, kjer so razstavljene starejše umetnosti celotne Slovenije ter tukaj najdete največje zbirke likovnih del. V galeriji so razstavljena dela iz srednjega veka in vse do 20. stoletja.
Zgodovina Narodne galerije
Že leta 1869 so se slovenski rodoljubi, pogovarjali da bi zgradili Slovenski dom. Ker niso imeli dovolj denarja, so si takrat že omislili in začeli pobirati prostovoljne prispevke in prirejati veselice. Najprej je nastalo društvo Narodna galerija, in to leta 1918. V današnje prostore se je Narodna galerija preselila leta 1928, ampak takrat še ni bila dokončana. Dokončno podobo je dobila leta 1933 in takrat je bila tudi slavnostna otvoritev Narodne galerije. Ivan Zorman je bil prvi, ki jo je uspešno vodil oziroma je bil upravnik vse do leta 1950. Naslednji, ki je bil upravnik vse do leta 1964, je bil likovni kritik in pravnik Karel Dobida. Ker pa je Narodna galerija iz leta v leto postajala premajhna ustanova, so morali vse do danes nekaj prizidati in dodati nove prostore. Danes obsega 12.670 m2 površin, od tega je namenjenih 3955 m2 prostorov za razstavljanje. Celotna Narodna galerija je sestavljena iz treh delov, ampak vsi prostori so med seboj povezani.
V Narodni galeriji je bilo največ razstav med letom 2000 in 2015, saj so jih izvedli kar 150 večjih razstav in to domači in tuji umetniki. Dolga leta so tudi načrtovali, kako bi Robbov vodnjak lahko prenesli v Narodno galerijo. No, to se je tudi zgodilo leta 2008, ko so ga prenesli v avlo.
V Narodni galeriji je kar nekaj razstav, ki, lahko rečemo, da so stalnica, saj zbirka zajema umetnostno in slovensko gradivo iz evropskih slikarskih šol in to vse od 12. do 20. stoletja. Te zbirke so; razni kipi, tabelne slike na platnu, fotografski dokumenti umetnostnih dediščin ter specialne zbirke. V Narodni galeriji so tudi že imeli razstave zelo znani evropski in slovenski umetniki, kot so Lojze Dolinar, Ivan Grohar, Anton Ažbe Rihard Jakopič Renato Birolli, Jacob Jordaens in še kar nekaj znanih umetnikov. Ampak to še ni vse, v Narodni galeriji je razstavljen največja baročna umetnina, to je originalni Vodnjak treh Kranjskih rek od Francesca Robbe. Najprej je ta vodnjak stal pred Narodno galerijo, sedaj pa tukaj stoji kopija.
Narodna galerija se nahaja v Ljubljani na Prešernovi cesti 24, odprta je od torka do nedelje od 10. ure pa vse do 18. ure, ob četrtkih pa vse do 20. ure. Tudi tukaj je vstopnina za ogled Narodne galerije, za odrasle vas pride samo 10,50 EUR, dijaki, študentje in upokojenci pa imate popust. Če pa imate slučajno Turistično kartico Ljubljane, pa imate vstop prost.
V Narodni galeriji se odvija čez vso leto kar nekaj dogodkov, ki se jih splača obiskati. En zanimiv dogodek je za osnovnošolce, to je voden ogled z reševanjem. Gre za kviz, pri katerem se najprej učenci sprehodijo po določenih dvoranah. Na koncu se razdelijo v skupine in rešujejo kvize, ki so jih že dobili na začetku v vstopu v galerijo. Zato osnovnošolci kar pogumno v Narodno galerijo in se preizkusite v znanju.
Tudi za odrasle so nekaj pripravili, rojstnodnevne ponudbe. Z akademskimi slikarji se lahko preizkusite v risanju. Če mislite, da znate risati, pa tudi za tiste, ki bi radi preizkusili svoje risarske tehnike, je ta dogodek prav za vas. Najprej si boste ogledali razstavo, nato nekaj lepega narisali, nato se posladkali v kavarni Zvezda. Vse to traja nekje 3 ure in vas pride 100 EUR. Zakaj se ne bi razvajali v Narodni galeriji za svoj rojstni dan ali pa komu podarili ta dogodek?
Še mogoče niste poročeni in razmišljate o poroki? Ne veste, kje bi bil najlepši prostor, da bi rekli svoj DA? Narodna galerija ima tudi najlepšo slavnostno dvorano, Zlato dvorano v Narodni galeriji, kjer se lahko tudi poročite.
Če pa se že enkrat potepate po naši prestolnici in niste iz Ljubljane, zakaj bi hiteli takoj domov. Ljubljana je krasno mesto, samo sprehoditi se moramo po njej. Lepo se je podati na Ljubljanski grad, kjer je prekrasen razgled na celotno Ljubljano. Če ste lačni, imajo na gradu dobro restavracijo, kjer vam ponujajo samo dobrote. Lepo se je sprehoditi ob Ljubljanici, ustaviti se na Tromostovju. Za srečo lahko obesite ključavnico na enem od mostov. Seveda ne smemo pozabiti na Prešernov trg, ki ga ne moremo zgrešit. Lahko se podamo po parku Tivoli in srečamo kako veverico. Če obožujete živali, pa se lahko podate v ZOO Ljubljana, ki je samo malo ven iz mesta. Res vam ne more biti dolgčas, polno vsega lahko obiščete in se sprehodite. Tudi restavracij ne manjka, na vsakem koraku boste opazili lokal ali restavracijo, da napolnite svoje prazne želodčke in popijete nekaj dobrega.
Če se boste kaj potepali po Ljubljani, ali pa ne veste, kaj bi obiskali te dni, se odpravite v Narodno galerijo in si oglejte umetnine, ki so tam razstavljene. Sami se prepričajte, kako Narodna galerija izgleda.
Foto: Dušan Mastnak.